neděle 2. března 2014

STŘET KRÁLŮ

AUTOR: George R. R. Martin
ORIGINÁLNÍ NÁZEV: A Clash of Kings
SÉRIE: Píseň ledu a ohně
DÍL: 2/8
POČET STRAN: 944

RECENZE MŮŽE OBSAHOVAT SPOILERY Z PRVNÍHO DÍLU!
Pokračování úspěšného fantasy příběhu od amerického autora George R. R. Martina o zemi jménem Západozemí, kde se střetávají různé národy a kultury, jednotlivé rody mezi sebou válčí, a draci, na které již nikdo nevěří, se vrací.

Král Robert Baratheon je mrtvý a na trůn usedá jeho syn Joffrey. Zemí se šíří zpráva, že Joffrey v sobě nemá krev rodu Baratheonů, jelikož je produktem incestu mezi Cersei a jejím bratrem Jaimem. Několik králů je přesvědčeno, že právě oni jsou právoplatnými nástupci po Robertovi, jen jeden z nich si však místo může vybojovat. Začíná válka o Železný trůn.

Druhý díl knižní série Píseň ledu a ohně dějově navazuje na Hru o trůny. Čtenář tedy začíná tam, kde skončil, vše je krásně zamotané jako v předchozím díle. Avšak pokud se Hra o trůny zdála zamotaná, věřte, že z tohohle se vám zatočí hlava. Jen mistr dokáže sledovat všechny tahy jednotlivých postav a já jsem i po druhém díle začátečník. Žádného řešení problémů a zápletek se nikdy nikdo nedočká, užijte si to stupňování a pocit bezmoci, který po každé přečtené knize následuje.
art.marcsimonetti.com

Stále platí, že příběh sledujeme pohledem různých postav. Jeden člen z rodu Starků nám zemřel, prázdné místo po něm zaujali hned dva vypravěči. Prvním je Theon Greyjoy, který žil již od malička u Starků na Zimohradě. Je to hloupý a sobecký kluk, který čtenáře pouze znechutí, jeho pohled nepřináší nic nového.
Druhým novým vypravěčem je Ser Davos. Jen díky němu se můžeme podívat, co se děje u Stannise Baratheona, bratra mrtvého krále Roberta, který věří, že právě on by měl usednout na trůn a vládnou říši.

Všechny postavy jsou velice propracované. Je nádherně vidět, jak se vyvíjejí (a to jsme teprve v druhém díle!). Například Sansa, která v prvním díle neurazí, ale ani nenadchne, se konečně vzpamatovala a uvědomila si, v jaké nebezpečné pozici se nachází. Osobně naprosto zbožňuji její scény s Ohařem. I když má Ohař spálenou půlku obličeje a Sansa se na něho nechce ani podívat, jeho přezdívka pro Sansu ("Ptáček") je tak roztomilá, že člověk prostě musí uznat, že i tenhle chlap jak Hora (pun intended) prostě musí mít srdce.

art.marcsimonetti.com
Pozoruhodnou postavou se stává také Bran, malý kluk z rodu Starků, který v minulém díle spadl z vysoké věže. Díky tomu přichází k novým schopnostem, které se snad v dalších dílech ještě více rozvinou. Pokud sledujete seriál, nejspíš víte, že tvůrci si tuhle jeho schopnůstku nechali až na později, čtenáře tak i přes sledování druhé série seriálu čekají některá překvapení.

Postavy dospívají, zápletky se stupňují a zamotávají, vše je čím dál složitější. Druhý díl je stejně čtivý jako Hra o trůny, přesto po dočtení může mít čtenář pocit, že ve Střetu králů se vlastně celou dobu nic nedělo. Já jsem se tak cítila od začátku, proto jsem dlouhou dobu nebyla schopná knihu dočíst.
Jak všichni dávno vědí, autor má zálibu v zabíjení postav. Ať už jsou to postavy hlavní nebo vedlejší, které končí v hrobech, pro mě je to stále citlivá záležitost. I když se myslím, že tímhle zabijáckým tempem budu u čtvrté knihy bezcitná potvora. Těším se na další díl!

Žádné komentáře:

Okomentovat

Těším se na váš komentář! :)