sobota 19. dubna 2014

RUDÁ PYRAMIDA*


AUTOR: Rick Riordan
ORIGINÁLNÍ NÁZEV: The Red Pyramid
SÉRIE: Kronika Cartera Kanea
DÍL: 1/3
POČET STRAN: 408

Čtenáři oblíbený Percy Jackson není jediná série Ricka Riordana, kde se můžeme setkat s bohy. Rudá pyramida je první díl trilogie s novými postavami a novými problémy, ve které poznáme bohy Egypta. 

Carter Kane je od malička nucen cestovat po celém světě se svým otcem, slavným archeologem. Navštěvuje muzea, vykopávky a seznamuje se s bohy Starověkého Egypta. Carterova sestra Sadie žije s prarodiči, s bratrem se musela rozdělit po smrti jejich matky, s otcem se setkává pouze dvakrát do roka a Carter je pro ní naprostý cizinec. Na Štědrý den se všichni tři setkávají, otec je bere do muzea, sourozenci jsou z toho otrávení. To je však brzy přejde, protože jejich otci se úspěšně podaří povolat bohy Egypta, a tím začínají dobrodružné Vánoce sourozenců, kteří musí porazit síly zla.

celticbotan.deviantart.com
Příběh je vyprávěn oběma sourozenci, kteří se střídají po dvou kapitolách, jde vlastně o přepis nahrávky. Carter je od malička vychováván k poslušnosti, takže již ve čtrnácti letech se chová jako dospělý člověk, navíc je skvěle obeznámen s egyptskou kulturou. Sadie je pravým opakem svého bratra. Je divoká a nikdy nedělá to, co se jí řekne, vtip a odlehčení tématu se projevuje hlavně jejím prostřednictvím. Česká obálka hlásá, že jde o kroniku Cartera Kanea, ale ten, kdo to má na svědomí, nedočetl celý příběh. Občas to totiž působí, jako když je to především kronika Sadie, které autor značně nadržuje a pasuje jí na hlavní postavu.

Sourozenci jsou pochopitelně překvapeni, když zjistí, že egyptští bohové skutečně existují. Spolu se svou rodinou mají s Egyptem mnoho společného, postupně odkrývají celou pravdu a poznávají nový svět. I přes stálé nebezpečí, které jim hrozí, jsou odhodláni zachránit svého otce, jenže tenhle cíl se v průběhu mění v něco většího a složitějšího. Bůh Sutech se rozhodl zničit půl světa a ukazuje se, že jsou to právě sourozenci, kteří ho mají zastavit. Autor přidal hlavním hrdinům odvahu, která by obyčejným dětem v jejich věku nejspíš chyběla, udělal je předčasně dospělými. 

celticbotan.deviantart.com
Kniha je správně akční, u žádné kapitoly se nebudete nudit. Poslání je těžké, cesta za ním kostrbatá a plná zbytečných odboček. Setkání s novými bohy a postavami s egyptskými jmény je velice chaotické, zhruba do poloviny není jasné, jak se kdo jmenuje a jaké má v příběhu postavení. Sourozenci neustále používají dva stejné triky, které se naučili na začátku knihy, a díky nim jim vše prochází, na zkušenější a vyspělejší postavy příběhu se spolehnout nemůžou.

Podle mého názoru je tohle od Percy Jacksona krok dolů, autor používá podobné prvky, opakuje se. Rudá pyramida na mě působila jako směšná napodobenina oblíbeného Percyho, takže na další díly svou pozornost soustředit nebudu. Kroniku Cartera a Sadie bych doporučila jen oddaným fanouškům Ricka Riordana nebo milovníkům Egypta. 

*Za poskytnutí recenzního výtisku děkuji nakladatelství Fragment

1 komentář:

  1. Rudá pyramida mi přišla jako slabý odvar Percy Jacksona.Aspoň jsem se dozvěděla něco málo o egyptském božstvu,o kterém jsem nevěděla skoro nic :)

    OdpovědětVymazat

Těším se na váš komentář! :)