úterý 1. dubna 2014

VOLÁNÍ KUKAČKY

AUTOR: Robert Galbraith
ORIGINÁLNÍ NÁZEV: The Cuckoo's Calling
SÉRIE: Cormoran Strike
DÍL: 1/?
POČET STRAN: 480

Každý už nejspíš ví, že Robert Galbraith je pseudonym slavné autorky J. K. Rowling. Nikoho nemůžu překvapit, že se autorka chtěla oprostit od svého jména, které bude navždy spojováno se slavnou sérií, začít od začátku. Když totiž vycházelo Prázdné místo, všichni se rozhodli příběh porovnat se sérií Harryho Pottera, i když šlo zcela o něco jiného, a na internetu se objevilo dost ošklivých řečí. Volání kukačky bylo označeno jako velice dobré na to, že jde o neznámého autora, osobně si myslím, že Rowlingová musí být víc než spokojená.

Smrt půvabné modelky, která spadla z balkónu ve svém bytě, je označována jako sebevražda. Její bratr však věří, že to byla vražda, proto si najímá soukromého detektiva Cormorana Strikea, aby celou záležitost znovu přezkoumal.

mattblease.tumblr.com

Cormoran Strike je bývalý voják, který si právě prochází nehezkou životní situací. Přítelkyně ho po dlouhodobém vztahu vyhodila, takže teď musí žít ve své kanceláři, zároveň se snaží vyhnout rychle se blížícímu krachu. Případ modelky Luly Landryové přijímá tedy spíš kvůli penězům, které by ho měly na nějaký čas udržet nad vodou. Cormoran se postupně zapojuje do případu, objevuje detaily a hledá vraha.
Soukromý detektiv se zajímavým jménem i minulostí čtenáře upoutá tím, jakým stylem řeší nový případ, jak se vyrovnává se složitou situací, ve které se nachází. Krůček po krůčku objevujeme nejen podrobnosti smrti topmodelky, ale také život samotného Cormorana.

Příběh však načíná pětadvacetiletá Robin, která přichází do kanceláře jako výpomoc. Cormoran Robin skutečně nečeká, celé představování probíhá opravdu velice vtipně, nečekejte žádné běžné seznamování. On totiž Cormoran zrovna běží za svou přítelkyni, ale mezitím narazí do Robin a chytne jí za levé prso. Celý jejich vztah je potom velice povrchní a nesmělý a to přináší úsměvné situace.
Robin se ukáže jako pohotová, pracovitá a ochotná, práce v detektivově kanceláři ji velice baví, jenže Strike si výpomoc  nemůže dovolit. Robin nedominuje příběhu, i tak se jí dostane pár docela příjemných okamžiků, kde si jí čtenáři oblíbí. (Chvilkami může silně připomínat Hermionu.) Doufám, že v následujícím díle se nám život Robin ještě o kousíček poodkryje.

cityillustration.com
Celá kniha je zasazena do Londýna a zadní část obálky čtenářům slibuje, že přiblíží atmosféru současného Londýna. Já se přiznávám, že z popisů míst jsem vždy trochu zaskočená, tady mě všechno zmátlo ještě víc, ale zážitek z knihy mi to nezkazilo. Avšak nemyslím si, že z toho budou ostatní zmatení jako já, takže se není čeho obávat.
Rowlingová vždy dokáže, aby byla kniha čtivá, i v tomto případě se jí to povedlo. Je možné, že prvních sto padesát stran bude dělat problémy, pořádně se totiž do příběhu nejde ponořit, vychutnat si ho. Zbylých tři sta třicet stran všechno vynahradí, nebudete se moci dočkat vyřešení případu. 

Na začátku příběhu jsem si nedokázala představit, jak takový soukromý detektiv vůbec vykonává svou práci. Jediný detektiv, o kterém jsem zatím četla, byl Sherlock Holmes, který své případy vyřešil za několik minut. I když Cormoran není ani zdaleka Sherlock, mile mě překvapilo, s jakou lehkostí se s prací vypořádal. Nemůžu se dočkat dalšího dílu. 

2 komentáře:

  1. Teším sa strašne na túto knihu :) Vyzerá veľmi super
    Pekná recenzia

    OdpovědětVymazat
  2. Veľmi by som chcela túto knihu! Milujem detektívky :)

    OdpovědětVymazat

Těším se na váš komentář! :)