úterý 27. května 2014

ATTACHMENTS

AUTOR: Rainbow Rowell
ORIGINÁLNÍ NÁZEV: Attachments
POČET STRAN: 323

O Rainbow Rowell mluvím pořád, tahle autorka se totiž bleskově zařadila na první příčky mých oblíbených autorů a zatím mě nezklamala. Attachments je první kniha, kterou R.R. napsala. Obálka hlásá, že jde o originální příběh, ve kterém se rychle poznáte. A já musím souhlasit.

Píše se rok 1999, internet je stále novinkou, ale lidé si rychle zvykají. Lincoln je odpovědný za monitorování e-mailů zaměstnanců novin. Jeho práce se mu hnusí, nejenže nerad čte lidem soukromé zprávy, ale navíc musí pracovat v noci, kdy si příliš zábavy neužije. Lincoln jednoho dne narazí na výměnu e-mailů Beth a Jennifer, které si do detailu popisují každodenní život. Jejich zprávy jsou pro Lincolna příjemným rozptýlením v noci, kdy nemá co dělat. Jenže Lincoln se postupně do jedné z žen začne zamilovávat. Je pro něho nemožné, aby přestal číst jejich e-maily, jenomže představit se po tomhle rozhodně nepřipadá v úvahu.

zdroj
Lincolnovi je dvacet devět, bydlí se svou matkou a svou práci nenávidí. Musí číst cizí osobní e-maily a navíc se polovinu své pracovní doby pěkně nudí. Také rád hraje se svými kamarády Dungeons & Dragons a už devět let se těžce dostává přes svou první lásku. Život mu proklouzává mezi prsty, je rád za každé malé rozptýlení. Třeba e-maily Beth a Jennifer čte ze začátku čistě jen proto, že musí, je to jeho práce. Styl, jakým si kamarádky zprávy vyměňují, se Lincolnovi rychle dostane pod kůži a on je neschopný je nahlásit tak, jak by měl. Postupem času se na jejich e-maily těší, přímo je hltá a čte i několikrát za sebou, jedna z kamarádek mu začíná být více než sympatická.
"It's still romantic," Christine said, "falling in love with someone for who she is and what she says and what she believes in."

Jennifer a Beth jsou dvě kolegyně, nejlepší kamarádky. Jejich e-maily jsou velice důvěrné a neuvěřitelně detailní. Je těžké si představit, že by si někdo takové zprávy skutečně mohl posílat, ale v tomhle příběhu člověk musí přimhouřit oči. Každý detail od kamarádek je vítaný, protože jinak se čtenář o kamarádkách nic moc nedozví. Jennifer o sobě tvrdí, že je tlustá, ani Beth zřejmě není vyloženě hubená. Tahle záliba Rainbow Rowell nedělat postavy hubené, se mi dost zamlouvá, protože co může být skutečnějšího než zdravě vypadající, realisticky popsaná postava. Jennifer bydlí se svým manželem a zápasí s problémem, kdy ona dítě nechce, ale on ano. Její linka je o něco zajímavější než ta Bethina. Ta už několik let žije se svým neodolatelně krásným přítelem, který se k ní však většinu času chová spíš jen jako kamarád. 

zdroj
Po pár stránkách příběhu není složité uhodnout, do které z žen se Lincoln zamiluje. Chce bohužel něco, co mít nemůže, nezbývá mu tedy nic jiného, než toužit a snít. V tom spočívá hlavní zápletka knihy. Ukazuje, jak tragické je chtít něco vzdáleného, co vám není souzeno a vy stejně nemůžete zapomenout. V tomhle problému se snad každý najde. Lincoln se občas chová trochu jako stalker, vyčítá si, že nemůže přestat číst e-maily, zároveň se nemůže jít představit, horko těžko by vysvětloval, proč je četl.  A přiznejte se, kdo si někdy nezahrál na stalkera, zvlášť teď, v době sociálních sítí, kdy o sobě lidé sdílí i ty nejmenší drobnosti. Právě láska k ženě, jejíž tvář stále neviděl, je strašně romantická. Miluje ji proto, jaká je, v co věří a co má ráda, je to láska na před první pohled. Také se tím formuje Lincolnův svět, je totiž rozhodnutý vzít svůj život do vlastních rukou, všechno kvůli ní. 

Co vám budu povídat, příběh je pomalejší, jednoduchá zápletka je rozepsaná na tři sta stran. Jenže je to taková tragická věc, chtít něco, co mít nemůžete, proto se vám bude kniha líbit. Protože jste to už zažili. Podle mě jde o naprosto originální, ale realistický příběh.
O Attachments se příliš nemluví, všichni jsou uneseni Fangirl a Eleanor & Park (což chápu), ale i tenhle příběh stojí za pozornost. Pravda, možná není tak roztomilý jako Eleanor & Park, je však originální a chytrý. Rainbow Rowell vám svým vypravěčským talentem nejednou vykouzlí úsměv na tváři.

DALŠÍ KNIHY AUTORKY: Eleanor & Park; Fangirl

9 komentářů:

 1. Kniha vypadá kouzelně, rozhodně si ji píšu na seznam! :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To určitě napiš, spolu s dalšími příběhy od Rainbow Rowell. Ta autorka je prostě génius! :)

   Vymazat
 2. K svátku si budu objednávat Fangirl a Eleanor & Park, ale myslím, že tam piřhodím i tohle ;). Vážně to vypadá bezva :).

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Určitě přihoď, všechny jsou roztomilé a skvělé!

   Vymazat
 3. Jé, tys stihla přečíst další knížku od Rainbow? :D To jsi šikulka. :D :) Já jsem na Attachments moc zvědavá, právě kvůli tomu, že se o knize tolik nemluví, jop. :) A celkově vypadá ten příběh mile. Sice nevím, kdy se ke knize dostanu, ale přečíst si ji určitě chci. :)
  Moc pěkná recenze. :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Momentálně jsem touhle autorkou vážně jak posedlá, takže se není čemu divit :D To jo, myslím, že za přečtení stojí všechny její knihy :)
   Děkuju! :)

   Vymazat
 4. Mohla bych se zeptat zda je někde k dispozici tato kniha v českém překladu? Ráda bych si jí přečetla, ale vůbec jí nikde nemohu najít. Předem děkuji za odpověď.

  OdpovědětVymazat

Těším se na váš komentář! :)