neděle 25. května 2014

MALÉ ŽENY

AUTOR: Louisa May Alcott
ORIGINÁLNÍ NÁZEV: Little Women + Good Wives
SÉRIE: Malé ženy
POČET STRAN: 496

Napůl autobiografické dílo z pera americké autorky o čtyřech sestrách, které společně prožívají důležité okamžiky dospívání. Malé ženy vychází v Česku od roku 2009 jako jedna kniha, původně však šlo o dva díly s názvy Little Women a Good Wives, na které dokonce navazují další díly.

Příběh odehrávající se převážně v domečku a jeho blízkém sousedství, kde žijí čtyři mladé sestry Meg, Jo, Amy a Beth, které se svou maminkou čekají na otce, až se vrátí z války. Mezitím se učí, jak se o sebe postarat, společně prožívají ty nejdůležitější okamžiky a navazují nová přátelství. Pomalu se z nich stávají mladé ženy.

zdroj
Čtyři sestry, každá úplně jiná. Meg, Jo, Beth a Amy si skutečně nejsou příliš podobné, avšak navzájem se milují a respektují. Nejstarší Meg se zamiluje velice mladá, ale na přání svých rodičů se rozhodne pár let počkat. Nejvýraznější Jo se nejvíce pokouší vyrovnat se svými malými nectnostmi, má spisovatelské sklony a lásce se ráda vysmívá přímo do očí. Jediné, co od života chce, je nezávislost. Plachá Beth je miláček rodiny, který domov prozáří. Nejmladší Amy je díky sestrám, ve kterých má vzor, vyspělá, přesto je však rozmazlená a touží po velkém bohatství. Různorodost dívek je úžasná, každý čtenář si alespoň jednu ze sester zamiluje a možná se v ní pozná.

Kromě sester je zde ještě jedna zajímavá postava. Je to mladý Laurie, který žije se svým dědečkem, ale postupně se stává rodinným přítelem. Už od začátku je mezi ním a Jo ve vzduchu cítit něco víc než jen přátelství, je zábavné pozorovat jejich vztah, protože rázná Jo odmítající lásku si s Laurence dokáže pěkně pohrát.
Nerušená a šťastná seděla v imaginárním světě plném přátel, kteří pro ni byli téměř skutečnější a dražší než ti z masa a kostí.

Kniha je rozdělena na dvě části. První část je soubor několika epizod, kapitoly na sebe nemusí nutně navazovat. Dívky řeší nejrůznější problémy, často malicherné a nezávažné věci, které je trápí nejvíce a těžce se s nimi vyrovnávají. V pochopení života jim pomáhá milovaná maminka, která z úst vypouští jen ty nejpoučnější věty a ráda moralizuje. Druhá část, v originále druhý díl s názvem Good Wives, už svým titulem vypovídá, o čem asi je. Dívky, v první částí hledající svou osobnost, jsou nyní ženy hledající manžely.

zdroj
Moderní čtenář nejspíš řekne, že kniha je příliš pomalá, nevýrazná. Já bych jí přirovnala k něčemu mezi Pýchou a předsudkem a Jane Eyerovou. Sledování osudů jednotlivých hrdinek sice není napínavé, ale jakmile se jednu z nich oblíbíte, bude vás zajímat, co se s ní stane dál. První část, kdy jsou si sestry blízké, je o něco lepší, než část druhá, kde se všechny rozutečou do svých nových rodin. Nečekejte konec jako z románu od Austenové, protože Louisa May Alcottová přemýšlí o něco víc realisticky.

Kniha Malé ženy je příjemná klasika, která ale přináší něco nového, než Jane Austenová. Musím přiznat, že na konci knihy jsem byla trochu naštvaná kvůli tomu, jak všechno dopadlo. Strašně ráda bych si přečetla i další díly, které bohužel v českém vydání nemůžu nikde najít. Příběh si musí přečíst každý milovník klasických románů, ostatním doporučuji sehnat slabší knihu, skoro pět set stran klasiky by vás totiž mohlo od čtení na dlouho odradit. 
DALŠÍ RECENZE: TADY (bastera.blogspot.cz); 

4 komentáře:

 1. Čítala som iba ten úplne prvý diel a bolo to také... milé, pokojné čítanie.:) Pekná recenzia.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuju :) Musím tebou souhlasit, první díl je strašně miloučký, druhý díl však také není špatný, akorát je už jiný, jestli mi rozumíš.

   Vymazat
 2. Souhlasím, ten druhý díl je prostě takový jiný, najednou hop hop a je konec, ten první je takový pomalejší a nějak zajímavější :) Hezká recenze, mně se kniha opravdu líbila, je sice taková pomalá a plná klišé, ale taková hrozně milá a plná lásky a rodinného života :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuju :) Ten druhý díl by klidně mohl být o někom jiném, navíc skáče od jednoho ke druhému a už tam nejsou ty všední detaily. I tak je to ale moc hezká kniha, jsem ráda, že se ti líbila :)

   Vymazat

Těším se na váš komentář! :)