pátek 11. července 2014

(NE)OBYČEJNÝ KLUK

AUTOR: R. J. Palacio
ORIGINÁLNÍ NÁZEV: Wonder
POČET STRAN: 320

R. J. Palaciová žije v New Yorku se svým manželem, dvěma syny a psy. Žíví se jako grafička, navrhuje obálky pro knihy od známých i neznámých autorů, ale vždy chtěla psát. K napsání Neobyčejného kluka ji inspirovala situace, do které se jednoho dne z ničeho nic dostala. Přesně o tom okamžiku si pak čtenáři přečtou v knize.

August se narodil s deformovaným obličejem. Na jeho vzhled lidé nereagují příliš přívětivě, právě kvůli tomu se chlapec učí doma a nemá příliš kamarádů. Rodiče se rozhodnou, že je načase, aby August nastoupil do skutečné školy. Není to jednoduché pro něj, ani pro rodinu, na Augusta čeká celá řada špatných zkušeností, od hnusných přezdívek až po šikanu.

Většina lidí se nedokáže přenést přes Augustův znetvořený obličej. Kromě zdeformovaného obličeji chlapci vůbec nic není, August si stejně jako ostatní děti rád hraje, miluje Star Wars a jeho nejoblíbenějším svátkem je Halloween, protože přes masku nikdo nepozná, že je to on. Augustovi se ze začátku do školy nechce, je mu jasné, že děti na něj budou zírat a neodpustí si nějaké to šeptání za jeho zády. Ovšem nečeká, jak ošklivě s k němu děti zachovají, než si zvyknou na Augustův vzhled, než přijdou na to, že ve skutečnosti je milý, chytrý a zábavný kluk. Osud Auggiemu možná nepřál na vzhledu, jeho rodina ho však bezmezně miluje a chlapec v ničem nestrádá.

Chování dětí ve škole není zarážející, mnohdy je ale smutné. Například když si děti bojí na chlapce sáhnout, štítí se ho a dokonce si hrají na "mor", kdy si co nejrychleji po fyzickém kontaktu s Augustem musí umýt ruce. Nejhorší na tom všem je, že i ve skutečném životě se v každé třídě najde dítě, které nějakým způsobem není přijímáno do kolektivu a děti se ho dokonce straní. Já sama s tímhle mám zkušenost, na naší škole se tohle objevuje téměř v každém ročníku.

Příběhem čtenáře provádí hned několik vypravěčů. Od nich se dozvíme nejen o Augustovi, ale také o životech ostatních vypravěčů. Například Augustova sestra Via se celý život tváří hrdinně a Augusta miluje, u rodičů má její bratr vždycky přednost a vše, co se Vie stane, působí proti Augustovu životu směšně. Palaciová však neklade menší důraz na její problémy, naopak ukazuje, že i problémy ostatních jsou důležité a nezáleží na tom, jaký mají rozsah.

Lehce napsaný příběh s krátkými kapitolami ukrývá poněkud složitý obsah. Kniha je určena pro děti i dospělé, právě pro děti by obsah mohl být místy příliš smutný. V příběhu se objevují nejrůznější narážky na Star Wars, Letopisy Narnie nebo Hobita. Narážky jsou srozumitelné a občas dokonce rozebrané tak, aby je všichni pochopili. 

Neobyčejný kluk nejenže dává vzor dětem, jak se chovat k ostatním, také nám připomíná, že si musíme vážit toho, co máme. Příběh nepřináší žádné převratné myšlenky a rozhodně nedokáže udělat nic se šikanou, přesto je to milé čtení a nutí čtenáře, aby se zamysleli nad svým chováním a přístupem k lidem.

DALŠÍ RECENZE: TADY (laurdes.cz); TADY (vendeadreams.blogspot.cz)

2 komentáře:

 1. Knížku jsem nečetla, ale jednou se k ní dostat chci, i když se bojím, že půjde právě spíš o smutné čtení. Vždycky mě hrozně mrzí, když vidím, jak je někdo odstrkován od ostatních, ale co s tím může člověk dělat, že?
  Pěkná recenze. :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Smutný podtón tam rozhodně je, ale má to i světlé stránky :)
   Děkuju :)

   Vymazat

Těším se na váš komentář! :)