středa 23. července 2014

TAMPA*

AUTOR: Alissa Nutting
ORIGINÁLNÍ NÁZEV: Tampa
POČET STRAN: 224

Alissa Nutting studovala na University of Alabama a doktorát získala na University of Nevada. Inspirací k sepsání Tampy byl skutečný případ třiadvacetileté učitelky Debry Lafave. Kromě prvního románu Tampa vydala také sbírku povídek. 

Šestadvacetiletá učitelka Celeste žije se svým manželem, jenže mladou ženu přitahují čtrnáctiletí chlapci, svého muže ignoruje, jak jen to jde, a své volno nejraději tráví masturbací. Její výběr nového mladého milence je propleten požadavky, které splňuje pouze pár vyvolených. Představy se brzy vyplňují v podobě příjemného chlapce Jacka.

Celeste právě začíná učit literaturu na střední škole. Doufá, že v novém školním roce se jí podaří najít chlapce podobného jejím představám, se kterým by mohla naplnit všechny sexuální touhy. Nový milenec však musí splnit dlouhou řadu požadavků. Například nesmí být moc sebevědomý, stále musí mít dětskou postavu a musí umět udržet tajemství. Celeste dělá vše pro to, aby vypadala mladá a přitahovala tak i nezkušené chlapce. Celeste je výrazná, nápadná a její myšlenky jsou hlasité, navíc je velice vynalézavá a přestože se ze začátku snaží být opatrná, nakonec se nechává strhnout svým touhami. Čtenáři bude připadat její chování očividné, stálá přetvářka před manželem a kolegy jí sice stojí všechnu sílu, ale vnímavému čtenáři neunikne, že je nedostatečná. A tak nezbývá než věřit, že všechny postavy okolo hlavní hrdinky jsou hloupé nebo nechtějí vidět. 

Ostatně nejen před tímto tématem lidé zavírají oči. Lidé mají tendence myslet především na sebe, nemají chuť věnovat pozornost tomu, co se děje v životech ostatních. Alissa Nutting otevřeně mluví o tom, čeho se jiní bojí a vyprávění v první osobě dodává příběhu nový rozměr. Čtenář bude ohromen psychologií hlavní postavy, podívá se do nejtemnějšího koutu její mysli, protože Celeste nic neskrývá. Odradit může to, že myšlenky hlavní hrdinky směřují stále jedním směrem, jakákoliv drobnost ji rychle vzruší a Celeste není schopná myslet na něco jiného, než na sex mladými kluky. 
Přirovnání k slavné Nabokově Lolitě přichází téměř samo, obě díla řeší stejné téma, přesto každé jinak. Zatímco Lolita vystupuje jako křehká hra se slovy, Tampa se schovává za vulgárnost a používá tvrdá slova. Proti Lolitě je výraznější a více sexuálně explicitní, navíc motivy hlavních postav v Lolitě a Tampě se rozcházejí. Alissa Nutting se nezastavuje před popisem detailů, naopak pomocí nich vytváří realistický příběh. Autorka nebrání zvrácenou hlavní hrdinku, která je jednoznačně vinna, pouze se snaží pochopit, jaká je.

Tampa působí agresivněji než erotické romány, které si momentálně hrdě udržují svoje postavení ve výlohách knihkupectví.  Přestože jsem měla počáteční odpor k vulgaritě knihy a hlavní hrdinka mě postupně svým neukázněným uvažováním a chováním štvala, Tampa se mi moc líbila. A nestydím se za to.

*Za poskytnutí recenzního výtisku děkuji nakladatelství Odeon.
DALŠÍ RECENZE NA KNIHU: TADY (brabikate.blogspot.cz); TADY (mmargareta.blogspot.cz) 

4 komentáře:

 1. Na knihu se chystám :-) Pro mě to bude zase něco nového, protože eroťárnu jsem ještě nečetl. Tvoje recenze dělá dobrou reklamu, skvěle se čte :-))

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Podle mě to není ta pravá eroťárna, protože řeší drsnější téma. Nicméně si knihu určitě přečti, jsem ráda, že se recenze líbila :)

   Vymazat
 2. Stydím se, ale já ještě nečetla ani tu Lolitu :(

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak s tou Lolitou to určitě musíš napravit, ale Tampa není žádné pokračování, takže to na Lolitě nezávisí :)

   Vymazat

Těším se na váš komentář! :)