sobota 27. září 2014

LABYRINT: ÚTĚK

AUTOR: James Dashner
ORIGINÁLNÍ NÁZEV: The Maze Runner
SÉRIE: Labyrint
DÍL: 1/3
POČET STRAN: 360

James Dashner žije se svou rodinou v Rocky Mountains. Dřív se věnoval financím, ale už pár let se živí pouze psaním a čísla mu prý vůbec nechybí. Tvrdí, že se považuje za nejšťastnějšího chlapa na světě, a kdo by se mu divil. Živí se tím, co ho baví a navíc je v tom dost dobrý. Podle jeho knihy Labyrint: Útěk byl totiž nově natočen úspěšný film a oznámeno bylo i pokračování.

Když se Thomas probouzí, jediné, co si pamatuje, je jeho jméno. Ocitá se na novém místě zvaném Plac spolu s dalšími kluky, kteří tu žijí různě dlouho a podle toho si zařídili život. Nikdo z nich si nic nepamatuje, ale za ty měsíce života si uvědomili, že jejich jediná naděje se skrývá v Labyrintu obklopujícím celý jejich Plac. Najít cestu v Labyrintu však není vůbec snadné, stěny se každou noc přesouvají a kdo zůstane uvnitř poté, co se brány zavřou, nepřežije.

Příběh napsaný ve třetí osobě sleduje Thomase, kluka, který se ocitá na novém místě, ale na nic si nepamatuje. Ví, jak funguje svět, jenže si nedokáže vzpomenout na rodiče a vlastně na nic z jeho předchozího života. V nevědomosti zůstává několik dní, protože kluci, se kterými má nyní žít na Place, se příliš nehrnou k tomu odpovědět mu na otázky. Spolu s Thomasem je zmatený i čtenář, který se toho příliš nedozví a ví stejné nic, přesně jako nový kluk. Většina autorů čtenářům nechá nahlédnout do příběhu více než třeba svým postavám, ale James Dashner takový není. Prvních několik stran je proto velice zvláštních. Nic nedává smysl, nikdo nic nevysvětluje a navíc se občas objevuje zvláštní slang kluků. Slovníček nehledejte, nenajdete ho, nová slova brzy pochopíte a budete obdivovat, jak tohle překladatele mohlo napadnout. 

Newt a Minho, zdroj
Zpočátku podivný příběh se mění na něco velkolepého, proto se čtenář na začátku nesmí nechat odradit. Čtenáře bude místy nepříjemně mrazit a rozhodně si to potrápí s jeho představivostí. Sledovat Thomase a jeho chápání nového prostředí není nic příjemného. Chlapec má určité tušení, že na tomhle místě už byl, a že ví přesně, co má dělat. Tuší, že se má stát běžcem, který dokáže najít cestu ven z Labyrintu, a takovým běžcem se člověk nestane ihned. Thomas ovšem tápe ve tmě, neustále mu něco uniká, ale co, to neví ani sám čtenář. Všechno se pak stává překvapením a je jen na čtenáři, jestli má překvápka rád.

Nečekaná událost nastane, když se na Place objeví holka, protože to se ještě nikdy nestalo. A navíc se objevuje den po Thomasovi, zamumlá, že začíná konec, a pak si pár dní prospí. Po Katniss a Tris by bylo dobré vidět jen partu kluků, jak se poperou s novým dystopickým/post apokalyptickým světem. Ovšem zůstává otázkou, proč jsou na Plac vybíráni pouze kluci. Přestože v příběhu figuruje docela dost postav, za zmínku stojí snad jen přátelský Newt a běžec Minho. I kluci mají emoce, v příběhu se několikrát zmiňuje, že se nikdo nestydí plakat pro starý život, na který si nepamatují, přesto jsou city v téhle knize hrozně potlačené. Kdyby byly pocity lépe popsány, některé dramatické scény by to jistě udělalo přesvědčivější a děsivější.

Labyrint: Útěk je, doufejme, začátek něčeho velkého, co autor ukáže až v dalších dílech. Čtenáři budou už od první stránky v hlavě poletovat otázky: Co se děje? Proč se to děje? Kdo za to může? Jak vypadá svět venku, mimo Labyrint? A na odpovědi pak bude čekat hodně, hodně dlouho. Na některé možná až do posledního dílu. Pro mě byl nejnáročnější začátek knihy a konec bych změnila, jelikož mi vůbec nepasoval k předchozímu příběhu, nicméně mám ohledně celé trilogie docela dobrý pocit. První díl má velký potenciál a já doufám, že ho autor bude umět v dalších dílech využít.

DALŠÍ RECENZE PRVNÍHO DÍLU: TADY (miluju-knihy.blogspot.cz); TADY (knizni-utociste.blogspot.cz)

Žádné komentáře:

Okomentovat

Těším se na váš komentář! :)