středa 8. října 2014

DCERA KOSTÍ A DÝMU

AUTOR: Laini Taylor
ORIGINÁLNÍ NÁZEV: Daughter of Smoke and Bone
SÉRIE: Kost přání
DÍL: 1/3
POČET STRAN: 368

Americká autorka Laini Taylor momentálně žije v Portlandu se svou rodinou. Miluje všechno od knih, přes dobré snídaně, až po staré domy. Typickým rysem autorky jsou barevné vlasy. Kromě série Kost přání autorce vyšla také dvoudílná série Dreamdark, nebo třeba kniha The Drowned.

Mladá dívka Karou již od malička skrývá velké tajemství. Chodí sice do lidské školy, ale vyrůstala se čtyřmi chimérami, ví téměř všechno o přáních a jak si je splnit. Jenže za jejích sedmnáct let nikdo nedokázal Karou odpovědět na otázky ohledně jejího původu. Odhodlaná Karou udělá vše, jen aby byly její otázky zodpovězeny.

zdroj
Chiméry jsou bytosti s tělem složeným z lidských, ale i zvířecích částí. Lidskému světu se vyhýbají, protože pro obyčejného člověka by byl jejich vzhled zarážející. Karou vyrůstala se čtyřmi takovými bytostmi a považuje je za rodinu. Přestože si například Brimstone na city příliš nepotrpí a na otázky o Karou zásadně neodpovídá, Pan přání je pro ni jako otec.

Velkou neznámou také zůstává, na co Brimstone potřebuje lidské a zvířecí zuby, pro které mu Karou pomocí portálových dvěří v jeho obchodě chodí z jednoho konce světa na druhý a vybírá jen ty nejlepší. Karou je jinak obyčejná dívka, potetovaná a s modrými vlasy, které jí rostou docela přirozeně díky přání. Mluví několika jazyky, v hodinách sebeobrany nespala a dokáže se o sebe postarat. Jako hlavní hrdinku si ji čtenáři oblíbí pro její drzost, odvahu a sarkasmus.

zdroj 
Dcera kostí a dýmu otvírá čtenářům nový svět chimér až skoro na konci. Do té doby se odehrává v lidském světě, je plná náznaků a hraje si s představivostí, která v tomhle případě u nikoho nebude dostatečná. Čtenář se postupně, úplně polehoučku, dozvídá informace o Karou a její minulosti, o tom, kdo tahle vysoká dívka s modrými vlasy je. A přestože je příběh propletený novými pravidly, čtenář se rychle začte, protože Laini Taylor se podařilo napsat promyšlený, strhující příběh. Kromě Karou se navíc brzy po začátku stává vypravěčem anděl Akiva, kterého dívka zaujme, a proto jí začne sledovat.

Především české čtenáře překvapí, a určitě i nadchne zasazení příběhu do Prahy. Pravdou je, že příběh je hodně pohyblivý a jednu chvíli Karou studuje na umělecké škole v Praze a ve druhé shání zuby pro chiméru na druhém konci světa. Překvapením budou určitě "typicky česká jména" Kazimír a Světlana, která se objeví hned na druhé stránce, ale to se dá lehce prominout.

Laini Taylor zpracovala něco, co už bylo zpracováno tisíckrát. Přesto přináší nové pohledy na boj mezi dobrem a zlem a na vztah mezi andělem a démonem. Navíc všechno proplétá dohromady a dává to smysl. A na konci vás rozhodně nechá chvíli koukat do zdi a přát si, abyste měli další díl po ruce a mohli se hned začíst do pokračování. Dobrá zpráva proto je, že druhý díl už vyšel i v češtině.

6 komentářů:

 1. Já tuto knížku četla lehce po vydání-dost to vystihuje moje nálady, byla to jedna z prvních knížek YA, které jsem četla a jako fantasy mě okouzlila. Ale fakt že jsem na její pokračování musela čekat 2 roky mě dvakrát nepotěšil.

  OdpovědětVymazat
 2. O knize už jsem hodně slyšela, ale nikdy mě nezaujala no tolik, abych si ji koupila. Hezky napsaná recenze, ale není to zrovna typ knih, které bych vyhledávala :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuju! Chápu, že tohle není kniha pro všechny, a pokud tě nezaujala na první pohled, ani na druhý, tak nemá cenu se do toho pouštět :)

   Vymazat
 3. Já na ni koukala v knihkupectví hodněkrát, protože jedna US booktuberka ji zbožňuje a propaguje, ale pak mě nějak odradila nějaká recenze a navíc ta věc s chimérami mi nějak neseděla....ale když čtu, že tobě se líbila, tak bych si ji přečíst mohla! Navíc jsem si v posledním katalogu Knižního klubu nic nevybrala a něco koupit musím...no tak že bych si ji nakonec pořídila? :) Když už je i ten druhý díl!!! :) Prý tam však Praha je vykreslena divně, jako z minulého století (to i podle těch jmen) a je vidět, že autorka v Praze asi nebyla...mno...asi si na to udělám názor sama :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Určitě si jí pořiď. Já jsem od knihy moc nečekala, ale byla jsem nadšená už na začátku a když se pak postupně začalo všechno dávat dohromady, tak jsem byla docela ohromená, jak to autorka udělala. A ty chiméry jsou naopak boží, fakt, a jsou krásně zasazené do příběhu, jako kdyby si je skutečně mohla potkat v normálním světě! :)
   Tak ona Praha má takový starodávný nádech, asi se nijak moderně popsat nedá, ale je pravda, že zas tak to město neznám. Nicméně tahle stránka při čtení vůbec není rušivá. Autorka si nejspíš vybrala jména, která jí přišla zajímavá. Nicméně nositelé jmen Kazimír a Světlana jsou vedlejší postavy, které v příběhu tolik nejsou :)

   Vymazat
 4. Na téhle knize mě upřímně odrazuje právě to české prostředí. Bojím se, že mě budou rozptylovat ty nepřesnosti nebo blbosti ohledně Česka - jako třeba, že jméno Kazimír je u nás normální. Ovšem na druhou stranu to spousta lidí vychvaluje, tedy hlavně zahraniční booktubeři, že mám chuť se po knížce podívat. Asi se rozhodnu podle toho, jak mi sedne povídka od Laini v My True Love Gave To Me, jop. :) Jen mám ještě dilema, jestli to případně číst v překladu nebo radši sáhnout po angličtině. :)

  OdpovědětVymazat

Těším se na váš komentář! :)