úterý 14. října 2014

PERCY JACKSON: ZLODĚJ BLESKU*

AUTOR: Rick Riordan
ORIGINÁLNÍ NÁZEV: The Lightning Thief
SÉRIE: Percy Jackson a Olympané
DÍL: 1/5
POČET STRAN: 400

Americký autor Rick Riordan se proslavil především pětidílnou sérií Percy Jackson, která začala vycházet v roce 2005, a od té doby se od svého světa polobohů příliš nevzdálil. Na Percyho navazuje doprovodná série Bohové Olympu a bohy Egyptu autor sleduje v třídílné sérii Kronika Cartera Kanea.

Percy byl vždycky zvláštní. Nejenže trpí dyslexií a poruchou pozornosti, za posledních šest let vystřídal už několik škol, protože v každé se mu vždy stane něco zvláštního. A tentokrát tomu není jinak. Percy je zrovna na školním výletě, když se jedna učitelka promění na strašlivou příšeru a zaútočí na něho. Od té doby nic nedává smysl a dvanáctiletému Percymu se postupně otevírá nový svět bohů, polobohů a hlavně svět se spoustou příšer.

zdroj
Percy je teprve dvanáctiletý chlapec, když se zaplete do světa bohů a polobohů. Ano, Percy je jedním z polobohů, potomek boha a člověka, vždyť si to můžete přečíst už na obálce knihy. Percyho cesta k poznání je kostrbatá, chlapec tomu začátku nevěří, ale tuhle skutečnost poměrně lehce přijímá, protože vysvětluje události, které se v jeho životě staly, a které jinak nedávají žádný smysl. Svět polobohů je vlastně dost zajímavý a mnohdy i dost akční, dokonce mají svůj Tábor pro polokrevné, kde se polobozi učí všemu, co by mohli potřebovat.

Percy jinak žije se svou matkou a nevlastním otcem, kterého ze srdce nenávidí a nechápe, jak s někým takovým může jeho milovaná, hodná maminka vydržet. Svým myšlením a chováním Percy často dokáže předčit dospělého, nesmíme však zapomínat, že jde stále o malého kluka, který svět teprve poznává a jeho pohled je ovlivněn mnoha faktory. Percy jako hlavní postava působí velice přesvědčivě a propracovaně, nechybí mu správná dávka odvahy, ani moc, ani málo, ale působí jako skutečný člověk.

zdroj
První díl Zloděj blesku patří do pětidílné série o řeckých bozích a jejich příbězích. Jde především o knihy pro čtenáře od dvanácti let, proto je všechno vyprávěno čtivým, trochu dětsky naivním způsobem. Příběh plný akce do sebe čtenáře vtáhne a knihu ho nechá odložit až na úplném konci. Přestože se tu otvírá nový svět založený na řecké mytologii, vše je dostatečně a pochopitelně vysvětleno. Rick Riordan dokáže zábavně a nenásilně vysvětlit poslání řeckých bohů a nastíní mýty s nimi spojené. Celý příběh je odlehčen vtipnými dialogy mladých lidí, u kterých se čtenář nejednou zasměje.

Percy Jackson si od té doby, co se poprvé podíval na pulty knihkupectví, získal slušnou základnu fanoušků. Někteří čtenáři s Percym vyrostli, podobně jako třeba s Harry Potterem, a stejně jako slavná série od Rowlingové zůstane Percy Jackson v jejich srdcích navždy. Mě si získal již před lety, ale teď při druhém čtení se mi líbil snad ještě o něco víc. Přestože je celá série určena především mladším dětem, myslím, že může být zábavným čtením i pro dospělého člověka.

*Za poskytnutí recenzního výtisku děkuji nakladatelství Fragment.

DALŠÍ RECENZE PRVNÍHO DÍLU: TADY (laurdes.cz); TADY (sayury.blog.cz)
DALŠÍ KNIHY RICKA RIORDANA: Rudá pyramida (série: Kronika Cartera Kanea)

5 komentářů:

 1. Ha, takže se ti to na druhé čtení nelíbilo méně, jak jsi si myslela, že možná bude? :D To je bezva! A vlastně... Četla jsi Bohy Olympu už? Pokud ne, tak koukej rychle číst, ať si mám komu postěžovat, až si přečtu poslední díl. :D :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No jo, já jsem se toho fakt bála, ale pořád se mi to líbí :D Bohy Olympu jen první díl, ale k těm se pak vrátím, až přečtu celýho Percyho :)

   Vymazat
 2. Já celou tuhle sérii i BO mám hrozně ráda. Rick píše moc hezky, zajímavě i originálně :)

  OdpovědětVymazat
 3. Percyho jsem v životě nečetla a docela nad tím uvažuji - aspoň to zkusit, ale nevím no..

  OdpovědětVymazat
 4. Percy je mou srdeční záležitostí jen o něco málo než Potter. Se studem musím přiznat, že jsem první viděla film, ale aspoň mě přivedl k takhle dokonalé sérii. Obdivuji Ricka, že dokáže tak nenuceným způsobem osvětlit svět bohů a čtenáře tak vtáhnout do díla. :333

  OdpovědětVymazat

Těším se na váš komentář! :)