úterý 21. října 2014

RAJSKÁ ZAHRADA*

AUTOR: Ernest Hemingway
ORIGINÁLNÍ NÁZEV: The Garden of Eden
POČET STRAN: 240

O slavném Ernestu Hemingwayovi toho bylo napsáno hodně. Patří mezi nejvýznamnější americké autory a je jedním z představitelů ztracené generace. Mezi jeho (nejznámější) díla se řadí Stařec a moře, Komu zvoní hrana a spousta dalších. Rajská zahrada je román s autobiografickými prvky a Hemingway ho psal patnáct let, mezitím napsal například zmíněnou knihu Stařec a moře nebo Pohyblivý svátek.

Příběh sleduje spisovatele Davida a jeho krásnou manželku Kateřinu, kteří spolu tráví své první měsíce manželství ve Francii a později také ve Španělsku. Brzy však potkávají mladou ženu Maritu, do které se oba zamilují, a začíná tak jejich nezvyklý život ve třech. 

Rajská zahrada celých dvě stě čtyřicet stran řeší dokola téměř to samé. Novomanželský pár se v prvních měsících společného života teprve poznává, takže David a Kateřina nedělají nic jiného, než že se milují, jedí a plavou v moři. Pak poznají dívku Maritu a dělají to samé i s ní. Neznamená to, že by proto byl děj nudný, jen se dost často opakují i ty nejdrobnější scény, jako je například míchání dvou nápojů a Kateřininy vlasy. Z miniaturních obrázků si čtenář musí poskládat ten velký. Na knize se hodně podepsalo to, že jí Hemingway psal celých patnáct let. Zhruba v polovině je totiž vidět trochu jiný styl psaní, najednou je do příběhu vložena povídka, kterou píše spisovatel David, a která je stejně úsporná jako hlavní příběh. Kniha byla vydána po autorově smrti a všem čtenářům musí být jasné, že není tak úplně dodělaná. 

zdroj
Z hodin literatury jsem si odnesla, že Ernest Hemingway se vyznačuje především metodou ledovce. Tahle metoda eliminuje všechny nepotřebné prvky a na stránkách nechá jen to nejdůležitější. A přesně to nabízí i Rajská zahrada. Čtenář musí neustále číst mezi řádky, domýšlet si spoustu informací, protože bez toho příběh nedává smysl. Přestože jde vlastně o realistické dílo, je nutno hodně zapojit fantazii. Po celou dobu čtení čtenář bude přemýšlet, co tím vším chce Hemingway ve skutečnosti říct. Pouze nemá cenu čekat, že by autor na konci všechno nějak vysvětlil.

Na své první setkání s Hemingwayem jsem se těšila, přesto jsem se ale trochu obávala, co mám čekat. Přece jenom jsem si vybrala jednu z jeho nejméně známých knih, dost možná tu, kterou nikdy nechtěl doopravdy vydat. Rajská zahrada i přes svůj krátký rozsah a poměrně úsporný text dokáže vtáhnout čtenáře do sebe. Budete mít pocit, že jste jedna z postav v románu... jen možná občas nebude tak docela tušit, co se zrovna děje. Knihu doporučuji především starším čtenářům od osmnácti let, protože nedostatečné domyšlení a neúplné pochopení příběhu mladšími čtenáři by byl důvod, proč by se jim román asi příliš nelíbil. 

* Za poskytnutí recenzního výtisku děkuji nakladatelství Odeon

4 komentáře:

 1. Parádní recenze :) Hemingway patří k mým oblíbeným autorům, ale s Rajskou zahradou jsem zatím neměla tu čest. Myslím ale, že to co nevidět napravím :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Díky! Rajskou zahradu rozhodně doporučuju, je taková záhadně krásná.

   Vymazat
 2. Pěkná recenze, Hemingwaye mám taky ráda :)

  OdpovědětVymazat

Těším se na váš komentář! :)