úterý 30. června 2015

PERCY JACKSON: PROKLETÍ TITÁNŮ*

AUTOR: Rick Riordan
ORIGINÁLNÍ NÁZEV: The Titan's Curse
SÉRIE: Percy Jackson a Olympané
DÍL: 3/5
POČET STRAN: 336

RECENZE MŮŽE OBSAHOVAT SPOILERY Z PŘEDCHOZÍCH DÍLŮ!

Percy Jackson se potřetí vydává na dobrodružnou výpravu. Spolu s novou kamarádkou Thalií, citlivým satyrem Groverem a bandou Lovkyň je odhodlaný přejít půl světa kvůli ztracené kamarádce Annabeth. Jenže Orákulum před výpravou předpovědělo, že ne všem se podaří přežít.

Percy měl s pomocí Thalie, Grovera a Annabeth přivést do Tábora polokrevných dvě nové děti. Jenže jak už to bývá, ne vše jde vždycky podle plánu a Percy a jeho přátelé se ocitají tváří v tvář nestvůře. V boji proti ní nemají žádnou šanci, na poslední chvíli se však objevují Lovkyně bohyně Artemis a zachraňují situaci. Víceméně. Nedokáží totiž zabránit zmizení Annabeth.

zdroj
Kromě Annabeth se brzy ztrácí také samotná bohyně lovu a měsíce Artemis. Její věrné Lovkyně jsou připravené svou bohyni za každou cenu najít, polokrevní se k nim přidávají především kvůli myšlence záchrany Annabeth. Opět se tak čtenář spolu se svými oblíbenými hrdiny ocitá přímo ve středu dobrodružství, kterému nechybí boj proti mnoha starořeckým příšerám.

Percy Jackson na první pohled nevypadá jako hrdina, který by měl spasit svět. Od prvního dílu se sice zlepšil v boji, přesto se každou chvíli dostává do problémů a bez svých přátel by byl již několikrát mrtvý. U Percyho je stále vidět dětská naivnost a neposlušnost, jenže právě to je na něm skvělé. Perfektní hrdinové ve skutečnosti neexistují, to si Rick Riordan moc dobře uvědomuje a skvěle toho využívá.

zdroj
Prokletí titánů posouvá celý příběh o řeckých bozích na vyšší příčku. Výstavba knihy je téměř totožná s předchozími díly, přesto jde o kompletně nové situace. Dveře do světa řeckých bohů a jejich potomků jsou již otevřené dokořán. Čtenáři mají jedinečnou možnost poznávat další bohy a dávné hrdiny a dozvědět se o jejich příbězích. Ve třetím díle se Rick Riordan soustředí především na Lovkyně, které se svou bohyní měsíce Artemis loví dávná zvířata a monstra. Ale i příběhy mnoha dalších bohů se o kousek poodkryjí.

zdroj
Příjemné překvapení se v knize skrývá v podobě dvou mladých polobohů. Nico a Bianca jsou sourozenci, které se na začátku dílu Percy a jeho přátelé snaží odvést do Tábora polokrevných. Především Nico si získá pozornost čtenářů svou zvídavostí a pokud se nepletu, v dalších dílech by se mu měla dostat velká dávka pozornosti.

Prokletí titánů předkládá nejen vypjaté bojové scény, ale také okamžiky, při kterých se čtenáři bude chtít plakat. Možná se vám zdá poněkud zvláštní ronit slzy při čtení knihy pro děti od třinácti let. Podle mě je to známka toho, že Rick Riordan dokáže napsat čtivý příběh s detailně vypracovanými postavami, které se usadí v srdcích čtenáře.

* Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Fragment!

1 komentář:

Těším se na váš komentář! :)