středa 22. července 2015

PERCY JACKSON: BITVA O LABYRINT*

AUTOR: Rick Riordan
ORIGINÁLNÍ NÁZEV: The Battle of the Labyrinth
SÉRIE: Percy Jackson a Olympané
DÍL: 4/5
POČET STRAN: 383

RECENZE MŮŽE OBSAHOVAT SPOILERY Z PŘEDCHOZÍCH DÍLŮ!

Čas se krátí. Brzy nastane okamžik, kdy zlý Titán Kronos povstane a se svou armádou zaútočí na bohy Olympu. Tábor polokrevných byl vždy útočištěm pro mladé polobohy, nyní však není bezpečno ani tam. Kronova armáda se snaží prolomit táborové hranice.

Kronova armáda si hledá cestu přímo do Tábora polokrevných. V tom by jim měl pomoci starodávný Labyrint, ve kterém se člověk i polobůh lehce ztratí. Bozi a jejich potomci se nacházejí nebezpečí blíže než kdy dříve. Mladí hrdinové musí sebrat všechny síly a zamezit nepřátelům, aby vstoupili na jejich území. Jedinou šanci na úspěch skrývá právě zrádný Labyrint, ale Percy a jeho přátelé do něho statečně vstupují.

Čtenáři opět všechno sledují očima Percyho. Nemuselo by být vůbec špatné podívat se alespoň na některé kousky pohledem Annabeth. Dcera Athény patří mezi nejbystřejší postavy v celém příběhu a nemusí jí být vše polopaticky vysvětlováno. Ve světě polokrevných se pohybuje už od svého dětství a proto zná spoustu věcí. Naopak Percy stále hraje roli nevědomého čtenáře, kterému je nový svět postupně přibližován. I po několika letech si zaslouží přezdívku chaluhový mozeček, protože mu věci tak rychle nedocházejí.

zdroj
Další postavou, která by si podle mě zasloužila své vlastní kapitoly, je Nico di Angelo. Nico se čtenářům poprvé představil v Prokletí titánů. Zvídavý chlapec byl tehdy zblázněn do hry Mýtomagie, ale od té doby se v jeho životě hodně změnilo. Nico, ztracený Hádův syn, se obrátil proti Percymu, který slíbil, že na výpravě ochrání jeho sestru, což se mu nepovedlo. Nico di Angelo si prostě na strašně malém počtu stran vytrpěl příliš mnoho. Jako postava stojí trochu stranou od ostatních polobohů, nicméně mělo by na něho být upřeno více pohledů. 

Čtvrtý díl byl vždy mým nejoblíbenějším. Možná to bylo kvůli neustále se rozpínajícímu labyrintu, kde se děly věci možné i nemožné. Při čtení jsem si však uvědomila, že nejen kvůli Labyrintu se mi kniha tak líbila. Pravidla světa bohů už jsou totiž dána, příliš se nemění, a to umožňuje samotnému příběhu, aby pokročil. Navíc Nico. Nico. Nico. Nico.

Bitva o Labyrint je protkána velkou spoustou dobrodružství. Občas mě udivuje, kolik napětí dokáže Rick Riordan do jediného dílu vložit. Hlavní postavy už nejsou děti a celý příběh působí mnohem dospěleji. Teď už zbývá pouze pátý díl, Poslední z bohů, který rozhodne o osudech mladých hrdinů. No a pak je tu samozřejmě celá jedna navazující série, ale o té zase jindy ;)

*Za recenzní výtisk moc děkuji nakladatelství Fragment. 

1 komentář:

  1. Nico je naprosto dokonalou a ojedinělou osobou a taky bych se vůbec nezlobila, kdyby měl větší úlohu a víc by se na něj zaměřovalo. Je jedinečný a úžasný. Jinak celý příběh je opět napsaný skvěle, můj nejoblíbenější díl to sice není, ale skvělý je. :)

    OdpovědětVymazat

Těším se na váš komentář! :)