pondělí 7. září 2015

GALGAD – PŘÍBĚH STRÁŽCE ZEMĚ

AUTOR: Ergall
DÍL: 1/?
POČET STRAN: 232

Když mi přišel od tajemného Ergalla mail s dotazem, zda bych nechtěla zrecenzovat jeho knihu, stejně jako spousta dalších blogerů jsem nadšeně souhlasila. Tajemnost autora a zajímavá anotace příběhu mi říkaly, že tomu musím dát šanci. A po dvou měsících výmluv a odkládání jsem knihu konečně otevřela. 

Do světa změněného lidskou rukou se probouzí jeden z nejmocnějších strážců Gathary. Jmenuje se Galgad a snaží se přijít na to, co se stalo s přírodou, divokými zvířaty a co jsou vůbec zač ti lidé, kteří mezi sebou válčí a do všeho zasahují.

Tajemný Galgad se od lidí liší ve všech možných směrech. Dokáže na sebe vzít podobu jakéhokoliv tvora, umí léčit zranění, ovládat živly a mnoho dalšího. Strážce Země však nedokáže pochopit lidský svět. Lidé jsou pro něho cizinci ohrožující celý přírodní systém. Vždyť ani zvířata už kvůli nim nejsou taková, jaká bývala. Přestože Galgad neustále naříká nad změnami, nedokáže s nimi nic udělat, pouze chodí po zemi, snaží se pochopit a běduje. Myšlenka strážce Země jako někoho, kdo dokáže napravit to, co lidé napáchali, se mi moc líbí, jenže Galgad postrádá jakoukoliv užitečnou moc, která by mu právě tohle umožnila.

Galgad se už dlouho neprocházel po světě a proto není divu, že je zmatený ze všech změn. Problémy v knize jsou paralelou ke skutečnému lidskému životu. Ať už to jsou nesmyslné války mezi lidmi, vyhynutí některých zvířat, ničení lesů... to všechno se děje dnes a denně a autor to podařeně zapracoval do příběhu z žánru fantasy tak, aby se tyto informace dostaly až k lidem, kteří se o životní problémy příliš nezajímají. 

Příběh strážce Země nabízí obsáhlé popisy přírody, lidí, bojů a jiných činností. To nemusí být nutně na škodu, ale chtěla bych více dialogů a hlubší charakteristicky lidí, abych je mohla více pochopit a soucítit s nimi. Postav se skvělými, novými jmény se v knize prochází spousta, žádná z nich však nedokáže přilnout k srdci. Ani Galgad. 

Příběhu nechybí akční scény a hluboké myšlenky. Problém vidím ve stylu napsání, protože kvůli špatným formulacím a divnému slovosledu vět jsem se nedokázala začíst a knihu jsou neustále odkládala. Oceňuji, jak autor rozlišoval mluvu jednotlivých kmenů a postav.

Příběh strážce Země si určitě najde své nadšené čtenáře, kteří budou podporovat Ergalla při rozvíjení tohoto světa pro další díly. Můj šálek kávy to bohužel zrovna není. Mohlo by to být proto, že momentálně své kafe preferuji extra sladké a Galgad v sobě tolik cukru nemá. Tvoří ho hořkost a krutá pravda. Do fantasy opravdu vnáší něco nového a vyčnívá především svým jedinečným pohledem na problémy související s lidmi a přivlastňováním přírody. 

*Ještě jednou děkuji autorovi za poskytnutí recenzního výtisku. Ergall vydal knihu na vlastní náklady a já obdivuji, že si nakonec našel cestu, jak příběh vydat. 

Žádné komentáře:

Okomentovat

Těším se na váš komentář! :)